
Počasie verzus podnebie: Aký je rozdiel?
Počasie verzus podnebie: Aký je rozdiel?
Zatiaľ čo počasie a klíma sú zmeny v atmosfére, rozdiel medzi nimi je meradlom času.
Čo znamená počasie?
Počasie je stav atmosféry v krátkom čase. Tieto zmeny môžu byť z minúty na minútu, z hodiny na hodinu, zo dňa na deň, z mesiaca na mesiac alebo dokonca zo sezóny na sezónu. Počasie zahŕňa slnečné žiarenie, oblačnosť, zrážky, búrky, hurikány, tornáda, krupobitie, vietor, atmosférický tlak a teplotu.
Počasie je to, čo môžete očakávať v daný deň v blízkej budúcnosti.
Čo znamená podnebie?
Klíma je popis dlhodobého vzoru počasia v určitej oblasti. Pri skúmaní klímy sa berú priemery zrážok, teploty, slnečného svitu, vetra a iných premenných počasia, zvyčajne za 30 rokov. Aj keď ešte väčšie klimatické zmeny môžu nastať v priebehu stoviek a tisícok rokov. Existujú aj krátkodobé zmeny klímy, ako je El Niño, La Niña, sopečné erupcie alebo iné zmeny v rámci systému Zeme. Časový rozsah týchto kratších variácií sa môže pohybovať od niekoľkých týždňov až po mnoho rokov.
Ak sa typická krátkodobá poveternostná udalosť, ako je silný dážď alebo extrémne suché počasie, stane počas dlhšieho obdobia, potom by sa to teraz mohlo zmeniť na klimatickú udalosť. Konkrétne, silné, nadpriemerné zrážky sa môžu vyskytovať minúty, hodiny alebo dokonca dni a možno ich klasifikovať ako počasie. Toto je známe ako záplavy. Ak však nepretržite prší vyššie, ako sa zvyčajne deje počas mesiacov, rokov, desaťročí alebo dlhšie, zmení to dlhodobý charakter počasia a celkovú klímu oblasti.
Zároveň sa počas dní, týždňov a mesiacov môžu vyskytnúť extrémne suché poveternostné podmienky, ktoré by sa dali klasifikovať ako krátkodobé sucho. Ak to začne trvať roky, je to teraz dlhotrvajúce sucho, ktoré mení klímu. Predĺžené sucho s väčšou pravdepodobnosťou povedie k častejším a ničivejším požiarom.
Klíma nám môže povedať, čo by sa mohlo stať na základe predchádzajúcich trendov, ako napríklad kedy zvyčajne nastane najsilnejšie sneženie, najteplejšie alebo najchladnejšie dni v roku alebo kedy je najsuchšie obdobie roka. To nám pomáha, keď plánujeme dovolenku, vysádzame vašu záhradu a keď možno budete musieť kúpiť zimné pneumatiky. Tieto údaje tiež pomáhajú farmárom pri výsadbe plodín, pretože väčšina plodín potrebuje teplejšie počasie, aby sa im darilo. Zmeny v dlhodobých zrážkach, ako je predĺžené obdobie zrážok nad normálnym úhrnom alebo nezvyčajne suché zrážky, môžu byť pre plodiny smrteľné.
Klíma však neposkytuje žiadne konkrétne podrobnosti o tom, aké bude počasie v daný deň.
Meteorológ vs klimatológ
Meteorológovia aj klimatológovia sú vedci v oblasti atmosféry, ale oblasti ich štúdia a práce sa môžu líšiť.
Meteorológ zvyčajne skúma krátkodobé atmosférické zmeny počasia. Meteorológovia zahŕňajú vládnych úradníkov, ako sú tí v Národnej meteorologickej službe, televízni meteorológovia a meteorológovia zo súkromného sektora, ako sú tí tu na WeatherBug. Na vytvorenie predpovede na určitý deň meteorológovia využívajú pozorovania počasia, ako je teplota, zrážky a vietor, počítačové predpovedné modely a snímky zo satelitov a radarov.
Klimatológ zvyčajne skúma dlhodobé klimatické vzorce. Klimatológovia sú vládni úradníci, ako tí, ktorí pracujú v Climate Prediction Center, univerzitní profesori alebo tí v súkromnom sektore. Údaje môžu pochádzať z ľadových jadier, vzoriek z pôdy, vody, vzduchu a rastlín a pozorovaní počasia, ako je teplota a zrážky počas veľkého časového rozpätia. Tieto údaje potom použijú na formulovanie predpovede počasia a klímy v budúcnosti.
Prečo je dôležité študovať počasie aj klímu?
Je dôležité študovať počasie, pretože nám hovorí, čo môžeme očakávať, a chráni nás pred krátkodobými zmenami teploty, zrážkami, vetrom a ďalšími. Poznať teplotu každý deň je dôležité, pretože budeme informovaní o tom, čo si každý deň obliecť. Nechcete veľa vrstiev oblečenia, ak vám bude horúco, zatiaľ čo prudké mrazy a nedostatok vrstiev môžu byť extrémne nebezpečné. Zrážky a nepriaznivé počasie môžu byť deštruktívne a potenciálne smrteľné.
Štúdium klímy nás môže informovať o možných vplyvoch na dlhodobé obdobie v budúcnosti. Zmena regionálnej klímy by mohla zmeniť počasie, výnosy plodín, hladinu vody, ľadovú pokrývku, ľudské zdravie a biodiverzitu ekosystémov, ako sú oceány, lesy, močiare a púšte.
Post Comment