Loading Now

Extrém v podobe pretrvávajúceho sucha pokračuje

Extrém v podobe pretrvávajúceho sucha pokračuje

Extrémny nedostatok atmosférických zrážok akéhokoľvek druhu sa každým dňom prejavuje čoraz výraznejšie. Vodné nádrže vysychajú, hladiny podzemných vôd klesajú k svojim minimám a na poľných cestách sa práši ako v lete… Problémy, ktoré sa prejavia na jar, sú už nezvratné…

Najväčšie problémy sú na západe
Podunajská nížina a celkovo západ Slovenska sú regiónmi s dlhodobo najnižším úhrnom zrážok. Aj počas tejto extrémne suchej zimy tento región zasiahlo extrémne meteorologické sucho, ktoré sa meria výlučne na základe deficitu alebo prebytku zrážok. Od novembra, keď sa sucho začalo výrazne prejavovať, sa vlahový deficit na stanici Hurbanovo dostal na viac ako 100 mm. Naopak, najmenšie sucho je v JV časti BB kraja a JZ časti KE kraja, kde je deficit len na úrovni -20 až -5 mm.

Vedeli ste, že?

Hladina jednej z našich najvýznamnejších vodných nádrží – Liptovskej Mary – klesla doposiaľ o 12 metrov. Aktuálne (k 15.2.2025) je naplnená na 44% svojho objemu. Napriek tomu, že sa dá po dne nádrže prejsť viac ako 2 km suchou nohou, tak podľa vyjaderní hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku (správcu vodnej nádrže) nejde o mimoriadny jav, keďže výpušťanie nádrže prebieha pre potreby vody obyvateľov okolitých obcí.

Kedy sú najhoršie časy na alergie?

 

Najväčšie problémy sú na západe
Podunajská nížina a celkovo západ Slovenska sú regiónmi s dlhodobo najnižším úhrnom zrážok. Aj počas tejto extrémne suchej zimy práve tento región zasiahlo extrémne meteorologické sucho, ktoré sa meria výlučne na základe deficitu alebo prebytku zrážok. Od novembra, keď sa sucho začalo výrazne prejavovať, sa vlahový deficit na stanici Hurbanovo dostal na viac ako 100 mm. Naopak, v JV časti BB kraja a JZ časti KE kraja je sucho najmenšie, kde je deficit iba na úrovni -20 až -5 mm.

 

Index SPEI (Standardized Evapotranspiration Index) je ukazovateľ stavu druhého typu sucha – pôdneho. Tento index nezohľadňuje len spadnuté zrážky, ale aj výpar týchto zrážok. Logicky, v zime, keď sú dni kratšie a chladnejšie, zrážky sa takmer nevyparia (na rozdiel od leta), a preto nie je potrebné, aby spadlo toľko zrážok ako počas teplejšej časti roka. Napriek tomu, podľa indexu SPEI, je na približne 2/3 Slovenska veľmi až extrémne sucho. Tento jav je v danom období mimoriadne zriedkavý a zaslúži si, aby sme si ho zapamätali.

Sucho je také extrémne, že aj keby v najviac zasiahnutých regiónoch začalo byť počasie normálne vzhľadom na dátum (teplotne aj zrážkovo), stále by sme tam ďalších 8 týždňov (2 mesiace) hovorili o suchu.

Iba 20 % šanca na zmenu
Zrážková vyhliadka do konca meteorologickej zimy 2024/2025 neveští nič dobré. Na vine je mohutná anticyklóna, ktorá sa má neustále obnovovať, a s tým súvisí kritický nedostatok snehu na horách, ktorý by mal na jar topiť a zásobovať vodou nižšie položené oblasti. Navyše, pravdepodobnosť, že sa vlahové podmienky v pôde zmenia na normálne alebo vlhké, je až do približne polovice marca v najsuchších oblastiach iba na úrovni 10 – 20 %. Už teraz je však v najdôležitejšej časti pôdy pre poľnohospodárov (do hĺbky 40 cm) relatívne nasýtenie pôdy vlhkosťou iba na úrovni približne 30 %.

Post Comment