Loading Now

Ako vznikajú oblaky typu lenticularis?

Ako vznikajú oblaky typu lenticularis?

Šošovkovité oblaky, známe aj ako altocumulus lenticularis, patria medzi najzaujímavejšie a najfotogenickejšie oblaky. Často svojím tvarom pripomínajú UFO, čo v minulosti podnietilo mnohé záhady a konšpirácie. Dnes však vieme, že ich vznik je výsledkom fascinujúcich procesov v atmosfére.

Ako vznikajú?
Lenticularis sa tvoria, keď silné prúdenie dostatočne vlhkej a stabilnej vzduchovej hmoty prechádza cez orografickú prekážku, akou sú pohoria, hrebene alebo kopce. Keď vietor narazí na takúto prekážku, začne sa vlnieť. Na vrcholkoch týchto vĺn dochádza ku kondenzácii vodnej pary, čo vedie k tvorbe oblakov.

Tento jav je najvýraznejší v stabilných vrstvách vzduchu na záveternej strane prekážky. Napriek tomu, že oblaky vyzerajú stacionárne, vo vnútri prebieha neustály proces kondenzácie a vyparovania.

V tento deň v roku 1998: vypuknutie tornáda zasiahlo centrálnu Floridu

Oblaky lenticularis sa vyznačujú ostrými okrajmi na náveternej strane a tenšími, rozstrapkanými okrajmi na záveternej strane. Ich vzhľad môže byť ešte pôsobivejší počas západu slnka, keď sa ich vrstvy zafarbia do odtieňov oranžovej, ružovej alebo fialovej.

Presne takéto sfarbené oblaky sa objavili pred rokom, keď počas západu slnka nad Tatrami vznikli tieto ikonické oblaky. Zábery, ktoré zachytili tento jav, obleteli celé Slovensko.

Lenticularis nie sú úplnou raritou, ale ich pozorovanie závisí od špecifických atmosférických podmienok. Zvyčajne sa vyskytujú na jeseň a v zime nad pohoriami, ako sú Nízke a Vysoké Tatry, Andské alebo Himalájske hrebene. Niekedy sa môžu objaviť aj niekoľko kilometrov za horskou prekážkou v rôznych výškach, ak v atmosfére existujú vrstvy s rozdielnou vlhkosťou.

Post Comment