Loading Now

Krutú pravdu o plyne odhalil analytik. Kým na plné obrátky šetria Česi, Slováci kúria bezhlavo.

Krutú pravdu o plyne odhalil analytik. Kým na plné obrátky šetria Česi, Slováci kúria bezhlavo.

Už tretí rok po sebe klesá spotreba zemného plynu v slovenských domácnostiach, no nie pre zvýšenú snahu šetriť energiami, ale hlavne kvôli teplejšiemu počasiu. Dáta za roky 2021 až 2024 jasne naznačujú, že menej plynu Slováci spotrebujú iba vtedy, keď vyššia priemerná teplota vytvorí vhodné podmienky.

Motivácia šetriť plynom na Slovensku zostáva nízka, na rozdiel od Česka, kde k poklesu spotreby prispeli aj rastúce ceny energií. Na toto zaujímavé porovnanie poukázal Michal Marenčák, expert na ekonometrické modelovanie, vo svojom blogu na portáli NBS.

Opel Grandland v novej generácii prekvapil spotrebou. Pri benzínovej verzii by zaslúžil pár koní navyše

Závislosť spotreby plynu od teploty
Na Slovensku je vzťah medzi teplotou a spotrebou plynu ešte výraznejší ako v iných krajinách. Dáta ukazujú, že čím je počasie teplejšie, tým menej domácnosti používajú plyn na kúrenie. Minulý rok nebol výnimkou – nižšia spotreba plynu presne zodpovedala panujúcim teplotám na Slovensku.

Model, ktorý analyzoval vývoj spotreby na základe historických údajov, potvrdil, že skutočná spotreba v rokoch 2022 až 2024 sa od odhadov odchýlila len minimálne, a to o 1,3 %.

obrazok_2025-02-26_080753918-300x175 Krutú pravdu o plyne odhalil analytik. Kým na plné obrátky šetria Česi, Slováci kúria bezhlavo.

Cena ako rozhodujúci faktor

V Česku bola situácia opačná – domácnosti spotrebovali až o 13 % menej plynu, než by sa očakávalo na základe samotnej teploty. Rozdiel oproti Slovensku spočíva v tom, že zatiaľ čo na Slovensku je cena plynu dotovaná štátom a nemení sa výrazne, české domácnosti sa museli vyrovnať s prudkým nárastom cien.

V rokoch 2022 a 2023 vzrástli ceny plynu pre spotrebiteľov v Česku v priemere o 68 % a 36 %, čo ich motivovalo hľadať spôsoby, ako znížiť spotrebu – napríklad lepšou izoláciou, výmenou kotlov alebo efektívnejšou reguláciou kúrenia. Na Slovensku boli tieto cenové nárasty omnoho miernejšie, iba o 20 % a 12 %, pričom v roku 2024 ceny zostali na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku.

Post Comment