Loading Now

Kanárske ostrovy ničia záplavy

Kanárske ostrovy ničia záplavy

Počas prvých dní tohto týždňa začala v Stredomorí zúreiť rozsiahla izolovaná depresia známa ako DANA, ktorá zasahuje najmä východné oblasti Španielska. Tento systém nízkeho, resp. nevýrazného tlaku vzduchu, ktorý sa nachádza medzi Portugalskom a Marokom, spôsobuje značné poveternostné komplikácie a výrazné záplavy, ktoré najviac postihli Kanárske ostrovy.

V meste Telde na ostrove Gran Canaria, treťom najväčšom ostrove tohto súostrovia, voda a bahno zaplavili ulice, pivnice, obchody a celkovú infraštruktúru. Obyvatelia sa museli vyrovnať s narušenou dopravou a rozsiahlymi materiálnymi škodami. Podľa údajov španielskej štátnej meteorologickej agentúry AEMET spadlo na ostrove až 50 mm zážok na každý meter štvorcový pôdy, čo spôsobilo prudké povodne a zložitú situáciu pre miestnych obyvateľov.

Okrem Gran Canarie boli výrazné zážky zaznamenané aj na ostatných ostrovoch Kanárskeho súostrovia. Na Tenerife dosiahlo množstvo zážok až 35 mm v oblasti San Andrés Y Sauces, kým na ostrove La Palma napadlo približne 30 mm zážok. V hlavnom meste Santa Cruz spadlo 39 mm zážok, čo viedlo k lokálnym povodniam a komplikáciám v doprave.

Fakt: Každú minútu dopadne na Zem jedna miliarda ton vody.

Meteorológovia predpovedajú, že po prechodnom upokojení situácie v stredu sa v oblasti opäť obnovia podmienky vhodné na vznik prehánok, silných bôrok a nepriaznivého počasia. To znamená, že obyvatelia a návštevníci Kanárskych ostrovov by sa mali pripraviť na možné ďalšie komplikácie spojené s extrémnymi zážkami a povodňami. Tento meteorologický jav, známy ako DANA, je známy svojimi náhlymi a intenzívnymi prejavmi, ktoré môžu vyvolať nečakané povodne a vážne škody na majetku i infraštruktúre. Počasie na Kanároch teda aj naďalej zostáva neisté a vyžaduje si neustále monitorovanie.

Tieto studené kvapky vo vysokých nadmorských výškach sú izolované od západného prúdenia prúdiaceho v severnejších zemepisných šírkach. Preto je smer pohybu búrkových buniek od výchpdu smerom k západu. Navyše, pe nevýrazný tlak vzduchu sú veľmi nebezpečné aj pre svoju malú pohyblivosť. Podobná situácia, aká sa zvykne vyskytovať v lete aj u nás na Slovensku.

Post Comment